2020 Award Winners

Rider Medals:

Bronze Medal:

Caroline Bednarczyk   SR

Lauren Bos                  YR

Jessica Calabrese        SR

Rebecca Rynkiewicz    SR

Gold Medal:

Dawn Cozzolino           SR

Victoria Moricco         SR

Kerry Rose                   SR

Dressage Seat Equitation:

Elementary Level:

Rhiannon Long            SR

Achievement Awards:

Training Level:

Cheyenne Lord and Golden Girl                     Adult Amateur

Chrystal Reilly and Roxavel                             Adult Amateur

Rachel Vales and Makers Mark                      Adult Amateur

First Level:

Natalie Edwards and Written in the Stars      YR

Chrystal Reilly and Roxavel                             Adult Amateur

Second Level:

Caelyn Adams and Goldwine of TVF               Adult Amateur

Sherry Morse and Ravenhhill Tsornin+          Adult Amateur

Sheridan Taylor and Beau Ciel                        YR

Fourth Level:

Dawn Cozzolino and Impressive Stuff            Adult Amateur

Masters Recognition Awards:

Starter W/T:

Sherry Morse and Rowdi Magic Sundancer  

Training Level:

Ria Kilker and Danny Boy       

First Level:

Sherry Morse and Ravenhill Tsornin+            

Second Level:

Karin Worm and Safir 7S        

FEI Prix St. Georges:

Karin Worm and Quando Boy            

FEI Intermediare I:

Karin Worm and Quando Boy            

Combined Training – Beginner Novice:

Barbara Nabors and For Mentor       

Starter Horse High Score Awards:

Starter Horse W/T:

CHAMPION –   Sherry Morse and Rowdi Magic Sundancer   (71.56%)

RESERVE –        Jordyn Massaro and Menagerie Carry On    

Training Level Starter Horse:

CHAMPION –   Sophie Wayner and Andy LEF                         (69.31%)

RESERVE-        Danielle Drosnock and L – Maggie Mud

3rd –                  Caroline Bednarczyk and Aces Up                 

First Level Starter Horse:

CHAMPION –   Laura Aber and Gibson                                   (68.00%)

RESERVE –        Victoria Weber and Showin’ Off                    

High Score Awards:

Starter W/T Young Rider:

CHAMPION –   Mya Binder and Starlight                                (67.19%)

RESERVE –        Adriane Stump and My Last Good Fortune   

3rd –                  Kaylee Shoenberger and I Found Nemo        

4th–                   Lillian Murphy and April Mays Chance          

Starter W/T Adult Amateur:

CHAMPION –   Rhiannon Long and The Little Engine That Could       (66.25%)

Starter W/T/C Young Rider:

CHAMPION –   Kayden LaBarre and Smokin Jet                     (67.50%)

RESERVE –        Jordyn Kollien and I Found Nemo                  

Starter W/T/C Adult Amateur:

CHAMPION –   Simone Koster and Price Harry                                  (68.85%)

RESERVE –        Rachael Lindeblad and Starlight                                

3rd –                  Rhiannon Long and The Little Engine That Could      

Training Level Young Rider:

CHAMPION –   Emma Cassady and Smarty                             (70.52%)

RESERVE –        Sophie Wayner and Andy LEF                        

3rd-                 Lorelei Short and Wiley Coyote                     

4th –                  Avery Moore and Colbie                                

5th–                  Devon Garutti and Frostline                          

6th –                  Lauren Bos and Duncan                                 

7th –                  Teagan Charles and Split the Difference       

Training Level Adult Amateur:

CHAMPION –   Carey Williams and Tolouse                            (75.69%)

RESERVE-        Erin Laurent and Juglans Y                             

3rd–                  Jena Rondinelli and Andrit NTF                     

4th –                  Ria Kilker and Danny Boy                               

5th –                  Jenny Morris and Claire                    

6th –                  Carly Ann Qaism and Rock Harbour              

7th–                  Andrea Jackson and Revolutionary               

8th–                  Cheyenne Lord and Bonjour Cadeau             

Training Level Open:

CHAMPION-    Marilyn Payne and Layla                                (72.26%)

RESERVE-        Jessica Calabrese and Sweet Caroline           

3rd –                  Erin Scelba Johnson and Flashy Blue Skies    

First Level Young Rider:

CHAMPION-    Shannon Murphy and One Who Brings Peace           (70.35%)

RESERVE –        Victoria Burd and Solos One and Only Cin                

3rd –                  Lorelei Short and Wiley Coyote                                 

4th –                  Sheridan Taylor and Faveur                                       

5th –                  Montana Coleman and Duncan                                 

First Level Adult Amateur:

CHAMPION-    Jessica Barreto and My Cousin Vinny                         (69.48%)

RESEREVE-      Laura Aber and Gibson                                              

3rd –                  Jena Rondinelli and Andrit NTF                                 

4th –                  Sherry Morse and Ravenhill Tsornin+                        

5th –                  Victoria Weber and Showin’ Off                                

6th–                  Paula Zimmerli and Just The One                              

First Level Open:
CHAMPION-    Sarah Stinneford and Orchid’s Tamino                      (69.29%)

RESERVE-        Rebecca Kuc and Blue Collar Man                             

3rd –                  Erin Scelba Johnson and Flashy Blue Skies                

Second Level:

CHAMPION-    Paige Zimmerman and Ducati                                    (71.08%)

RESERVE-        Olivia Steidle and Flying Colors                                  

3rd –                  Olivia Banyon and Ebano                                           

4th –                  Lillian Mikulski and Goldwine of TVF                         

5th –                  Karin Worm and Safir 7S                                            

Third Level:

CHAMPION –   Lillian Mikulski and Goldwine of TVF                          (67.25%)

RESERVE –        Marilyn Payne and Double Entendre                         

3rd –                  Erin Scelba Johnson and EMR Arising                        

Fourth Level:

CHAMPION-    Rebecca Kuc and Rumor Has It                                   (67.18%)

RESERVE –        Lillian Mikulski and Fillmar C                                     

FEI Prix St. Georges Adult Amateur:

CHAMPION –   Karin Worm and Quando Boy                                     (67.21%)

RESERVE –        Ruth McCormick and Benji                            

Intermediare I Adult Amateur:
CHAMPION –   Karin Worm and Quando Boy                                     (68.68%)

RESERVE-         Jennifer Foulon and Ferrero                          

Intermediare II:

CHAMPION-    Jennifer Foulon and Ga Deva                                      (67.06%)

RESERVE-        Samantha Hodgson and Wyoming J                          

3rd –                  Jennifer Foulon and Marco                                       

FEI Grade 2 Para:

CHAMPION-    Alanna Flax-Clark and El Paso                                     (77.50%)

Musical Freestyle Awards:

Training Level Musical Freestyle:

CHAMPION-    Montana Coleman and Duncan                                  (68.67%)

First Level Musical Freestyle:

CHAMPION-    Lorelei Short and Wiley Coyote                                  (73.67%)

RESERVE-        Shannon Murphy and One Who Brings Peace

3rd –                  Paula Zimmerli and Just The One                              

4th –                  Rebecca Kuc and Blue Collar Man                             

Third Level Musical Freestyle:

CHAMPION-    Victoria Moricco and Flash                                         (73.93%)

RESERVE –        Marilyn Payne and Double Entendre             

Fourth Level Musical Freestyle:

CHAMPION-    Victoria Moricco and Flash                                         (67.50%)

FEI Intermediare I Musical Freestyle:
CHAMPION-    Marilyn Payne and Dario                                            (71.48%)

RESERVE-        Jennifer Foulon and Ferrero                                      

FEI Grand Prix Musical Freestyle:
CHAMPION-    Jennifer Foulon and Marco                                        (67.13%)

Training Level Pas de Deux:
CHAMPION-    Cameron Mohr and Ordained                                    (71.00%)

                        Sela Lerner and Too Tall Tiger                                               

Combined Training:

Pre-Starter Combined Training:

CHAMPION-    Lacey Warner and Big Time Louie                              (29.06%)

RESERVE-        Victoria Burd and Oliver Twist                                   

Beginner Novice Combined Training:

CHAMPION-    Barbara Nabors and For Mentor                                (32.80%)

RESERVE –        Carey Williams and Em A Pro                        

Novice Combined Training:

CHAMPION –   Carey Williams and Tolouse                                       (36.00%)

Horse Trials:

Training Level Horse Trials:

CHAMPION –   Marilyn Payne and Double Entendre                          (24.30%)